Kuruluş Mitolojisi

KidzMondo'nun Hikayesi

Evvel zaman içinde, havanın çok sıcak olduğu bir Haziran gününde, iki çocuk kaplumbağaları ile birlikte evlerinin hemen yakınındaki bir parkta oynuyorlardı. Soyadları aynı olmasına rağmen, aralarında pek ortak özellik bulunmayan bu iki çocuğun kardeş olduğunu tahmin etmek pek de mümkün değildi.

Kozmo tüm enerjisi ile etrafta koşturup kendine macera ararken, Ëena en sevdiği kitap olan "Eski Diyarlar ve Efsanevi Defineler" ile bir köşeye kıvrılmış ve okumaya dalmıştı. Kaplumbağaları Leeloo da Ëena'nın hemen yanı başında uyukluyordu.

Ëena tam kendisini kitaba kaptırmışken, bir anda koşa koşa yanına gelen Kozmo'nun "Haydi maceraya atılalım!" diye bağırıp uzaklaşmasıyla sıçrayıverdi. Belli ki Kozmo, kardeşinin ardından gelmesini istiyordu. Ëena bir iç çekip doğruldu. Yaşça Kozmo'dan daha küçüktü ama gözü kara ağabeyinin başını dertten kurtarmak da hep Ëena'ya kalıyordu. Leeloo'yu koltuğunun altına alıp Kozmo'nun ardı sıra düştü yola.

Aradan çok geçmemişti ki çocuklar kendilerini Jeita mağaralarının karanlık girişinde buldular. Kozmo daha soluk bile almadan, hemen içeri girip keşfe çıkacağını söyledi. Ëena başını çevirip gökyüzüne baktı, ardından geri dönmelerinin daha iyi bir fikir olacağını belirtti. Kozmo mağaralara girerken arkasına bakıp "Koorkaak keeddiiii!!!" diye alay ediyordu. Ëena, istemeye istemeye ağabeyini takip ederken "Kozmo'yu durdurmak mümkün değil artık" diye düşünüyordu.

İki çocuk ve bir kaplumbağadan oluşan bu üçlü ekip mağaraların orta kısmına doğru ilerlerken, keskin gözleri ile hep tetikte olan Kozmo, patikanın hemen yanı başında berrak ve geniş bir su birikintisinin dibinde pırıldayan bir şey fark etti. Daha yakından bakabilmek için hemen eğildi. Suyun dibinde gerçekten de bir şey vardı ve her ne ise ışıl ışıl parlıyordu. Sanki bir anahtara benziyordu. Kozmo iyice eğildi suya, elini uzatabildiği kadar uzattı. Azıcık daha uzansa, biraz daha...

Ëena "Kozmo, dikkat et!" diye bağırana kadar Kozmo çoktan dengesini kaybedip suya düşmüştü bile. Leeloo da derhal suya atladı arkasından. Ëena onları sudan çekip kurtaracak bir şey bulabilmek için etrafa bakınırken bir anda Kozmo'nun tüm mağarayı çınlatan kahkahasını duydu. Arkasına dönüp baktığında, Kozmo başının üzerinde Leeloo ile sırılsıklam bir şekilde sudan çıkıyordu. "Aldım, aldım işte!" diye zafer çığlıkları atarken heyecan içinde elini sallıyordu.

Ëena tam ağabeyine dikkatsizliği yüzünden çıkışmak üzere iken, gözleri Kozmo'nun elindekine takıldı. Suyun dibinde parıldayan nesne ağabeyinin avucundaydı ve hala pırıl pırıl parlıyordu. "Ben bu anahtarı biliyorum" derken sesi titriyordu Ëena'nın. "Bu anahtarı daha önce gördüm ben...Kitabımda gördüm" diye bağırdı.

Eena koşarak kitabını bulmaya giderken bu defa takipteki Kozmo'ydu. Eena hızlıca kitabın sayfalarını çevirmeye başladı, çok geçmeden de aradığını buldu. "İşte! Bu anahtarı daha önce gördüm demiştim. Galiba şehir merkezindeki harabelerde gördüğümüz o kapının anahtarı bu. Hemen gidelim." dedi.

Göz açıp kapayıncaya kadar artık paslanmış motifler ile bezeli o devasa kapının önünde buldular kendilerini. Kozmo titreyen elleriyle anahtarı kilide sokarken Ëena ile Leeloo arkasındaydı. Kozmo anahtarı çevirdikten sonra üçü birlikte kapıyı itti ve kapı ardına kadar açılıverdi.

İçeride ağır ağır ilerlerken önlerini görebilmek için ellerini yelpaze gibi sallayarak havadaki tozu dağıtmaya çalışıyorlardı. Gözleri ortama alıştığında karşılaştıkları manzara ise üçünü de şaşkına çevirdi. Unutulmuş bir dünyanın ürünü olduğu apaçık ortada olan ve ilginç bir estetik anlayışı ile yapılmış oyma işçiliği ile bezeli duvarlar ve binalar vardı her tarafta. Çok eski, tarihi bir şehirdi sanki, nefes kesici güzellikte sayısız renge kırılan ışığı ile büyüleyici bir havası vardı. Sözcüklere olan merakı hep bilinen Ëena birer yıldız gibi parlayan oymaların üzerindeki tozları silip ne yazdığını okumaya çalışırken, Kozmo çoktan etrafı keşfe çıkmıştı bile.

Ëena yüksek sesle okumaya başladı, "Sadece Altın Yürekli Çocuklar Geçebilir"... Ağabeyine seslendi ardından, "Kozmo, burada bu şehre sadece altın yürekli çocukların girebileceği yazıyor." Kozmo, ana yoldan ilerlerken bir yandan Ëena'ya "Ne duruyorsun o zaman? Tam da bizim şehrimiz işte" diye karşılık verdi. Gördükleri her şey kendilerini heyecana boğuyor, sevinçten zıplatıyordu. Burası gerçekten de çocuklar için, hem de sadece çocuklar içindi. Hayal güçlerini dilediklerince özgür bırakabilecekleri bir yerdi burası. Baktıkları her yerde kendilerini hem şaşırtan hem de etkileyen, merak uyandıran makineler, harikulade güzellikte düzenekler vardı.

Şehir tam anlamı ile terk edilmiş ve ıssızdı sanki ama Kozmo bir şekilde etrafta birisinin (ya da bir şeyin) varlığını hissediyordu. Ëena ile Leeloo'yu biraz geride bırakıp hızlı adımlarla ileri yürümeye başladığında izlenildiğini hissediyordu sanki. Bir anda dönüp geriye bakıyor, iri ve karanlık bir gölge görür gibi oluyordu, hatta emindi bundan. Sonra bu gölge bir anda yok oluverince, "Bana öyle geliyor herhalde..." diye düşünmeye başladı. Her ne ise bu sefer yakalarım diye yine geriye baktığı anda, kendini boşlukta buldu. Düşerken "Ëeeeeenaaaaaaa!" diye bağırıyordu ki bir anda büyük bir şey yıldırım gibi üzerine atlayıp kolundan yakaladığı gibi Kozmo'yu kurtarıverdi.

Artık emniyette olan Kozmo, gözlerini hayret içinde kaldırıp kurtarıcısına baktı: Karşısında kafasında oymalı kakmalı bir Roma miğferi olan koskocaman, kabarık tüylü bir köpek vardı... Koşa koşa gelen Ëena ile Leeloo, Kozmo'nun başında bekleyen köpeği görünce oldukları yerde kalakaldılar. Ëena, "Kozmo, iyi misin sen?" diyebildi. Kozmo da "Galiba, yok bir şeyim" derken sesi titriyordu. Çukura düşmekten kurtulmanın şaşkınlığı içinde "Bu köpek benim hayatımı kurtardı" diyebildi sadece.

Ëena kocaman köpeğin yanına kadar geldi. Bir şekilde bu köpeğin dost canlısı olduğunu biliyor gibiydi. Hiç kimsenin bir şey söylemesine fırsat kalmadan elini uzatıp köpeğin başını okşadı. Sakin bir sesle "Aferin, AFERİN sana" derken, bir yandan da köpeğin göğsündeki madalyonu fark etmiş, ne olduğunu görmek için daha yakından bakmaya çalışıyordu. "Dogzilla... senin adın bu değil mi?" diye sordu köpeğe.

Adının söylendiğini duyan köpek, hemen doğrulup kuyruğunu sallamaya başladı. Kozmo da ayağa kalkıp Dogzilla ile oynamaya girişti. Leeloo dahi katıldı buna. Çok geçmeden ortalık çocuk kahkahaları ile çınlıyordu. Tarihi şehrin içinde yankılanan bu kahkaha sesleri, şehri kaplayan toz tabakasını savurup götürecek bir bahar rüzgarı gibiydi. Şehrin güzelliği, binlerce yıldır kalın bir toz toprak yığını altında saklı kalmış capcanlı renkleri ile bir kez daha olanca haşmeti ile göz kamaştırıyordu...

Çocukların şehre (ve tabii ki Dogzilla'ya) aşık olmaları çok uzun sürmedi. Diğer yandan, bu şehrin, her ne kadar terk edilmiş olursa olsun, rüyalarının şehrine dönüşebileceğinin de farkına varmışlardı. Çocuklar bir yandan kabarık tüylü bu yeni arkadaşları ile oynarken, Dogzilla da, yüzyılların verdiği bilgelik ile, bu şehrin koruyucusu olarak, çocukların şehri tekrar yüceltecek olan altın kalpli çocuklar olduğunu sezmişti. Çocukları yüksek bir dağın tepesine yerleştirilmiş dev bir borazana götürdü. Bu, sadece çocukların duyabileceği çok özel bir borazandı. Kozmo çok derin bir nefes aldı, borazana doğru eğilip olanca gücü ile üfledi. Hava sihir dolmuştu sanki bir anda...

Her yerden gelmeye başladı çocuklar. Çocuklar yukarıdan, aşağıdan, her yoldan, her taraftan geldikçe, şehir harikulade bir çiçek gibi açılmaya başladı. Güneş şehre vurdukça okyanus dalgaları mücevher gibi parıldıyor, altın rengi yollar çocukların her adımında muhteşem bir ışık seli ile kaplanıyordu. Şehir, yeniden hayat buluyordu.

Böylece, bu erdem dolu iki harika çocuğun dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş, heyecan dolu keşfi sayesinde bu özel gün "Keşif Günü" olarak anılmaya başlandı. Bir şehrin içinde gizli kalmış, tarihi bir altın şehirdi bu... Gizem dolu ancak asil bir geçmişe sahip ve yetişkinler tarafından çoktandır unutulmuş bir şehir. Ve bu harika şehir dünyanın dört bir yanındaki meraklı, ruhunda macera ateşi yanan çocukların şehri haline geldi. Kollarını açıp tüm çocukları davet eden, içinde tüm çocukların eşit olduğu, tüm çocukların öğrenme, keşfetme ve sayısız yeteneklerini geliştirme hakkı olduğu keyif dolu bir şehir...  

Çocuklar, burası sadece sizin şehriniz... KidzMondo'ya hoş geldiniz!

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.