Tatilde Kazanılacak Beslenme Alışkanlıkları

Tatilde Kazanılacak Beslenme Alışkanlıkları

Çocukların kış boyu büyük bir heyecanla beklediği tatil dönemi tüm hızıyla sürüyor.  Deniz, kum, güneş, piknik, park gibi özlenen tüm aktiviteler birer birer gerçekleşirken, sağlıklı beslenmeyi de devam ettirmek, büyüme ve kas - kemik gelişimi açısından oldukça önem taşıyor.

Bu noktada anne ve babalara bir önerim var! Okul döneminde zaman bulunamayan beslenme alışkanlıklarının kazandırılması konusunda tatili avantaja çevirebilirsiniz. Gelin neler yapabiliriz, nereden başlayarak nasıl ilerleyebiliriz bir göz atalım. Yazının devamında sizleri 4 önemli beslenme alışkanlığı bekliyor.

Sabah Kahvaltıları Vazgeçilmeziniz Olsun

Gece boyu aç kalan metabolizmanın tekrar canlanabilmesi, yeni güne başlarken gerekli enerjiyi alması için çocukların mutlaka kahvaltı etmesi gerekiyor. Tatil sabahları, okul dönemindeki kadar zaman kısıtlaması olmadığından rahatça kahvaltı yapabilme fırsatı doğuyor. Dilerseniz bazı sabahlar çocuğunuzla birlikte mutfağa girerek, ailecek oturacağınız güzel sofralar hazırlayabilir, besinlere yakından temas etmesini sağlayabilirisiniz.
Kahvaltı sofrasında mutlaka bulunması gereken besinlerin başında, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta geliyor. Yumurta ile yapılabilecek o kadar çeşitli, besleyici ve lezzetli tarifler var ki, bunlardan birini aşağıda sizlerle paylaştım, denemenizi öneririm.

Yumurtanın yanı sıra, kemik gelişimi için kalsiyum barındıran peyniri, iyi yağları bulundan zeytini, lif ve vitamin deposu olan domates, salatalık, biber ve yeşillikleri kahvaltı sofranızdan eksik etmeyin. Tam buğday unundan yapılmış ekmek ile de bu güzel öğünü taçlandırabilirsiniz. 

Beraber Renkli Meyve Salataları Hazırlayın

Sabahları uyandığında aç karnına olduğu için veya uyku mahmurluğu nedeniyle çocuğunuz mutfakta yanınıza gelmek istemediyse, öğleden sonra saatlerini değerlendirebilirsiniz. Ara öğün saati geldiğinde birlikte meyve salatası hazırlamak, çocuğunuza hem meyvelerin faydalarını aktaracağınız, hem de abur cubura yönelmeyi aklına getirmemesini sağlayacak güzel bir aktivite olabilir. 

Özellikle kış dönemi yoğun okul ve iş temposunda meyve alışkanlığını kazandırmak biraz daha zor olabiliyorken, tatilde renkli yaz meyveleriyle bu alışkanlığı kazanmak daha da kolaylaşıyor. Hatta meyve seçimi için alışverişe de birlikte gidebilir, çocuğunuzu her adımda konuya dâhil edebilirsiniz.

Sıcakta Doğru İçecekleri Seçin  

Yaz aylarında hava sıcaklığının artmasıyla paralel olarak çocukların sıvı ihtiyacı da artıyor. Susuzluğu gidermek için hazır meyve suları, meşrubatlar, asitli içecekler de alternatifler arasına girebiliyor. Ancak çocuklarınızı eklenti şeker barındıran bu içecekler yerine daha sağlıklı seçeneklere yönlendirmeyi deneyebilirsiniz.

İlk tercih her zaman sudan yana! Çünkü vücutta minerallerin emilebilir hale gelmesi, doku ve organların çalışma fonksiyonlarının devam etmesi, vücut ısısının dengelenmesi ve cildin ihtiyacı olan nemin sağlanabilmesi açısından su çok önem taşıyor.

Ek olarak çocuğunuzun farklı içecekler istemesi de çok normal... Örneğin ev yapımı limonata, naneli serin bir ayran, en sevdiği meyveyi süt ile birlikte blenderdan geçirerek hazırladığınız meyveli bir bardak süt, limon sıktığınız sade bir şişe maden suyu gibi sağlıklı alternatifleri ona rahatlıkla sunabilirsiniz.

Birlikte Spor Yapın

Tatil boyunca tüm egzersiz fırsatlarından yararlanmaya çalışın. Eğer deniz kenarında tatil yapıyorsanız çocuğunuzla hem sabah hem akşam denizin keyfini çıkarın ve bol bol yüzün. Ayrıca sahilde yapacağınız yürüyüşler veya voleybol, basketbol gibi top oyunları fiziksel aktivite açısından faydalı olacaktır.

Şehir hayatında kalıyorsanız da çeşitli aktiviteler ile çocuğunuzun daha hareketli olmasını sağlayın. Yine birlikte yürüyüşlere çıkabilir, açık havada top oynayabilir, ip atlayabilir veya dans edebilirsiniz. Hareketin her türlüsü çocuğunuz için güzel bir alışkanlık olacaktır. Çünkü hareketsiz yaşama alışmış çocuklarda artan kilo problemi; obezite ve daha sonraki dönemde de birçok metabolik hastalığa davetiye çıkarıyor. Bu nedenle tatil dönemini bir fırsat olarak görün ve mutlaka çocuğunuzla birlikte spor yapın. Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?