Sembolik Oyun Çocuğu Hayata Nasıl Hazırlar?

Sembolik Oyun Çocuğu Hayata Nasıl Hazırlar?

Sembolik Oyun Çocuğu Hayata Nasıl Hazırlar?
 
 
Çocukların etraflarındaki her materyali oyuncağa, bir oyun malzemesine çevirebilme yeteneği dikkatinizi çekti mi hiç? Bir süpürge sapına atmış gibi binip kovboy olması, evde bulduğu bir şalı boynuna bağlayıp süper kahraman gibi koşturması, daha küçük çocukların kumandayı kulaklarına götürüp telefonmuş gibi yaparak konuşmaları, evcilik oyunu kurup anne, çocuk, öğretmen veya aşçı gibi davranmaları... Bu tip oyunlara sembolik oyun deniyor.
Sembolik oyun hayal unsurudur ve çocuk, nesneleri davranışları ve düşünceleri asıl amaçları dışında kullanır, gerçek hayat deneyimlerini hayal gücü ile birleştirir.  Sembolik oyunda çocuğun amacı, diğer oyunlarda olduğu gibi, yalnızca eğlencedir. Okul öncesi dönemde ortaya çıkan sembolik oyun aslında birçok zihinsel beceriyi gerektirir. Çocuk gerçek ve hayali olan arasındaki farkı bilmeli, oynamakta olduğu nesnenin hem gerçek işlevinin hem de sembolik oyundaki işlevinin farkında olmalı, bir nesneye, duruma veya aktiviteye birden fazla perspektif ile yaklaşabilmeli ve de karşısındaki kişinin rol yaptığını anlayıp ona ayak uydurabilmelidir. Bütün bu beceriler çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimini destekleyici becerilerdir.
 
Oyun çocuğu yalnızca eğlendirmez aynı zamanda öğretir. Sembolik oyun çocuğun dil becerisini geliştirir, sosyal ipuçlarını algılamasını öğretir, kendini denetlemesini kolaylaştırır ve en önemlisi karşısındaki insanın zihninde olup bitenleri, duygularını, düşüncelerini ve bildiklerini anlama ve tahmin etme becerilerini geliştirir. Gelişim psikolojisinde önemli çalışmaları olan uzmanlar sembolik oyunun çocuğa en iyi öğrenme alanını sağladığını, sembolik oyun ile çocuğun kendi kapasitesinin üstüne çıkıp, klasik yöntemler ile öğrenebileceğinden çok daha kolay öğrendiğini vurgulamaktadır.
 
Sembolik oyunda çocuk gerçek hayatın bir provasını yapıyor gibidir. Etrafında gördüğü duyguları, rolleri ve davranışları oyununa yansıtır. Ailesinde, okulunda, etrafında gördüklerini öğrendiklerini oyununa yansıtır ve burada pekiştirir. Bir oyununda anne gibi, diğerinde öğretmen gibi davranırken hayatın farklı perspektiflerini keşfedip, başka insanların gözünden hayata bakmayı, onların düşüncelerini anlayabilmeyi öğrenir. Birden fazla kişi ile kurulan sembolik oyunlarda çocuklar sıralarını beklemeyi, birbirlerine uyum sağlamayı, roller almayı ve bu rollere uygun davranmayı öğrenirler. Problem çözme becerileri, kendilerini ifade edebilme ve karşıdakini anlayabilme yetenekleri gelişir.
 
Oyun çocukluğun ayrılmaz bir parçasıdır.  Her çocuk doğal olarak kendi kendine oyun kurmaya başlayacaktır fakat ebeveynlerin de sembolik oyunu desteklemek için yapabileceği birçok şey var. Çocuklar ile sık sık konuşmak, etraftaki nesneleri, doğayı tanıtmak, işlevlerini göstermek, günlük hayat, karşılarına çıkan problemler ve çözüm yolları hakkında konuşmak, kitap ve hikayeler okumak sembolik oyunu destekleyici aktiviteler.  Ebeveynlerin oyun oynamanın çocuk gelişimi için olmazsa olmaz olduğunun bilincinde olup çocuklarını bu tarz aktivitelere teşvik etmeleri gerekmektedir. Çocukları ile eğitici kart oyunları oynama, kitap okuma ve yaşlarına uygun zihin geliştirici aktivitelerin yanında sembolik oyunlar da kurmalı, bu becerilerini geliştirmeyi de ihmal etmemelidir. Sembolik oyunun çocuğun sosyal ve bilişsel becerilerine önemli ölçüde destek sağlayan, öğrenmeyi hızlandıran ve çocukları yetişkin hayatına hazırlayan bir aktivite olduğu unutulmamalıdır.
 
ÇocukluDünya Hakkında:
 
Yeni Dijital Platform CocukluDunya.com, Anne ve Babalara 0-6 Yaş Çocuklarının Gelişimi İçin Destek Oluyor.
 
0-6 yaş çocuklarının gelişimini destekleyen ÇocukluDünya’da, Eğitim Danışmanı ve Pedagog olarak kariyerinde 50. yılını tamamlayan Prof. Dr. Norma Razon ve ekibinin danışmanlığında hazırlanan yaşa özel sorular sayesinde bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal alanlarda çocukların seviyeleri belirlenebiliyor ve içinde bulundukları gelişim adımına özel aktiviteler öneriliyor.
 
Prof. Dr. Norma Razon’un Eğitim Danışmanı olduğu www.cocukludunya.com, 0-6 yaş çocuklarının gelişimi için anne ve babalara rehberlik etmeyi amaçlayan bir sitedir.Etiketler

Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?