Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Soğuyan havalar, bulaşıcı hastalıklar ve beslenme alışkanlıkları kış aylarında çocuklarınızın güçten düşmesine ve hastalıklarla uğraşmasına neden olabilir. Kış aylarında çocuklarınızı soğuk algınlığı, grip, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu, farenjit ve sinüzit gibi hastalıklardan korumak için alacağınız küçük tedbirler ile bu kışı hastalıklarla hiç uğraşmadan sağlıklı ve mutlu bir halde geçirebilirsiniz.

Düzenli ve Sağlıklı Uyku - Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Düzenli ve Sağlıklı Uyku

Sadece kış aylarında değil, çocuğunuzun yaşamı boyunca ideal uyku düzenini belirlemek hem vücudunun dinlenmesine hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Günde ortalama 8 saatlik bir uyku sırasında kalp atışı, kan basıncı, solunum ritmi düşer ve çocuğunuz için yararlı olarak tanımlanan hormonların salınımı hızlanır. Uzmanlar çocuklar için ideal uyku aralığının gece saatleri olduğunu da ekliyor.

Olmazsa Olmaz: C Vitamini! - Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Olmazsa Olmaz: C Vitamini!

Kış aylarının bulaşıcı hastalıklarından korunmanın olmazsa olmazı: C Vitamini! Çocuğunuzun gelişimi için de büyük bir önemi olan C vitamini, soğuk kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesinde bir numaralı yardımcı olarak tanımlanabilir. Kış sebze ve meyvelerinin birçoğunun da C vitamini deposu olduğunu düşünürsek doğru beslenme alışkanlıkları ile çocuğunuz güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise aşırı C vitamini tüketiminin sebep olabildiği böbrek taşı oluşumu ve ishaldir. Buna benzer bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuzun doktoru ile mutlaka iletişime geçmelisiniz.

El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmak - Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmak

Kış aylarının kâbusu olarak tanımlanan bulaşıcı hastalıklardan korunmanın bir diğer önemli yolu da kişisel temizlik alışkanlıklarına biraz daha önem vermekten geçiyor. Sık sık ellerin anti bakteriyel sabunlarla yıkanması, gün içinde çocuklarınızın hem mikroplarla karşılaşmasını minimum seviyeye indirecek hem de olası hastalıkların vücutta hızla yayılmasına engel olacaktır. Çocuklarınıza sık sık ellerini yıkamalarını söylemeniz ve bu konuda bir alışkanlık kazandırmanız onların sadece kış ayları için değil, her zaman olası hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayacaktır. Tüm bu tedbirlere ek olarak çocuklarınız için hazırladığınız yemekleri bol suyla durulamanız ve temizliğinden emin olduktan sonra hazırlamanız oldukça önemli bir husus.

Bağırsak Sağlığına Dikkat Edin - Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Bağırsak Sağlığına Dikkat Edin

Kış aylarında hastalıklardan korunmanın bir diğer önemli adımı ise güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsak sağlığına önem vermeniz gerekmektedir. Bunun için probiyotik ürünler kullanarak çocuğunuzun bağırsaklarındaki yararlı mikroorganizmaları artırmaya çalışın. Probiyotik anlamında en zengin içeriğe sahip olan kefiri kullanabilirsiniz. Mayhoş bir tada sahip olan kefiri, kış meyveleri ile renklendirerek çocuklarınızın tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren bir başka yardımcı ise antioksidan içeriği yüksek zencefil ve yemeklerde baharat olarak rahatlıkla kullanabileceği zerdeçaldır.

Vitamin Deposu: Kış Sebze ve Meyveleri - Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Vitamin Deposu: Kış Sebze ve Meyveleri

Kış aylarında mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek, çocuğunuzun kış hastalıklarından korunması için bir başka önemli konu. Kış sebze ve meyvelerinin vitamin deposu olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi çocuğunuzun olası bulaşıcı hastalıklara karşı direnç göstermesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun genetik özelliklerine ve fiziksel aktivitelerine göre hazırlayacağınız besinlerde karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral dengesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun öğünleri atlamasına engel olmalı, her öğüne eğlenceli bir içerik oluşturarak doğru öğünde doğru besinleri tüketmesini sağlamalısınız.

Soğuk kış aylarında çocuklarınızı bulaşıcı hastalıklardan korumak sıraladığımız küçük tedbirlerle oldukça kolay. Kişisel temizlik alışkanlıkları, kararında C vitamini tüketimi, doğru beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve düzenli uykuyla sağlıklı bir kış geçirmenizi dileriz.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
  Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Çocuk ve Paylaşmanın Önemi
  Çocuk ve Paylaşmanın Önemi

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
  Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
 • Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
  Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
 • Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları
  Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları