Çocukluk Çağında Sağlıklı Beslenme

Çocukluk Çağında Sağlıklı Beslenme

Herkese merhaba! Ben Diyetisyen Ecem MAHAN, KidzMondo blog sayfasında bundan böyle her ay, çocukluk çağı beslenmesi ile ilgili güncel bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağım. İlk olarak çocukluk çağında sağlıklı beslenmenin temel adımlarından bahsetmek istiyorum.

6-12 yaş grubunu kapsayan okul çağı çocuklarında, sağlıklı beslenme çok büyük önem taşır. Çünkü okul çağındaki çocuklar, hayatlarının sonuna kadar devam edecek beslenme alışkanlıklarını bu yıllarda edinirler. Çocukların kazanadıkları beslenme alışkanlıkları, zamanla toplumun beslenme alışkanlığına dönüşür. Haydi gelin bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Beslenme; kısaca yaşamın sürdürülmesi, büyüme ve gelişmenin devam etmesi, sağlığın korunması, ve geliştirilmesi için besinlerin tüketilmesi olarak tanımlanır. Sağlıklı olmayı etkileyen temel davranışların başında “yeterli ve dengeli beslenme” yer alır. Çocukluk çağında dengeli beslenmeyi yaş, boy, kilo gibi özelliklerin yanı sıra, fiziksel aktivite seviyesi, bazı genetik&metabolik hastalıkların olup olmama durumları da etkiler.

Anne karnında başlayan beslenme; bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemi şeklinde devam eder. Çocukluk yıllarında edinilen doğru beslenme alışkanlıkları kişilerin sağlıklı bir yetişkinlik ve yaşlılık dönemi geçirmesini sağlar. 

Çocuklar, beslenme konusunda da ilk eğitimi ailesinden alır ve ilk alışkanlıklarını aile ortamında kazanır. Okula başlamayla birlikte sosyalleşme süreçleri aktif olarak devam eden çocukların, beslenme davranışları da bu dönemde şekillenmeye devam eder.

Sağlıklı Beslenmenin Temel Adımları Nelerdir?

Buradaki temel noktaların başında; besinlerden günlük alınan enerji, protein, vitamin ve minerallerin vücutta verimli olarak kullanılabilmesi için tüm besin grubunda yer alan besinlerin, öğünlere dengeli olarak dağılması gelir. 

Süt ve süt ürünlerinin, et, balık, yumurta ve peynir gibi kaliteli protein kaynağı besinlerin, tam tahılların, bol miktarda sebze ve meyvenin günlük beslenmenin içerisinde olmaları, çocuklarımızın dengeli beslenebilmeleri için gereklidir.

Aynı zamanda besin çeşitliliğinin sağlanması da çok önemlidir. Çeşitli bir beslenme düzeni, çeşitli gruplardan farklı besinleri içerir. Çocukların proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi temel besin değerlerine duydukları ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu, her fırsatta menüde farklı yiyeceklere yer vermektir. 

Yeterli su tüketme alışkanlığı kazanmak da çocuklar için oldukça hayati bir konudur. Çocukların susamasını beklemeden su içmelerini sağlamak en doğru yaklaşım olacaktır. Özellikle yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybı, çocukların günlük su ihtiyacını da arttırır. 6-12 yaş aralığındaki çocukların, günde ortalama 8-10 bardak su içmesi gereklidir.

Son olarak; ara öğün yapma alışkanlığı çocukların kazanması gereken önemli sağlıklı beslenme davranışlarından biridir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin aralarında tercih edilecek minik öğünler ile çocukların kan şekerinin dengede kalması sağlanır. Ara öğünlerde taze veya kuru meyveler, fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar, mini tostlar tüketilebilir. İçecek olarak da ayran veya süt gibi seçenekler tercih edilebilir.

Diyetisyen Ecem MAHAN 

Instagram
Web SitesiYorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?