Çocuklarda Parmak Emme ve Oluşabilecek Sorunlar

Çocuklarda Parmak Emme ve Oluşabilecek Sorunlar

Parmak emme, çocuklarda sık görülen bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık, kazanılmış bir alışkanlık olarak kabul görmemektedir. Eğer bebek parmak emecekse bu alışkanlık gebeliğin 7.ayına kadar gelişecektir.
 
Çocuklar neden parmak emer?
Doğumdan önce bebek süt emmeye hazırlık olarak emme ve çiğneme hareketleri yapmaktadır. Bebek doğar doğmaz ağız yapısında değişiklik oluşturabilecek önlemlerin aileye öğretilmesi gerekmektedir. Başparmak emme, dudak veya kol emme ya da uzun sureli emzik kullanımı bunlardan bazılarıdır.
 
Doğumdan sonra emme refleksi olan bebeğin etrafındaki her şeyi emmeye yönelik hareketleri doğaldır ve baskılanmamalıdır.
 
Parmaklar doğal emzik görevi görür. Yapay emziğe göre dezavantajı istenilen zamanda uzaklaştırılamıyor olmasıdır. Parmak emme alışkanlığının bıraktırılmasındaki en etkili önlem, uyunur uyunmaz parmağın ağızdan uzaklaştırılmasıdır.
 
Çocuklarda parmak emmenin sonuçları nelerdir?
48 ay ile başlayan süreçte beslenme dışındaki emme alışkanlıkları dişlerde ve çene yapısında kalıcı değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişiklikler genellikle üst damağın daha derin ve dar olmasına, dişlerde çapraşıklık problemine, ön dişlerin kapanmamasına ve dolayısıyla gece parmak emilmediği durumlarda ağız solunumuna neden olmaktadır. Emilen parmak ise genellikle incelmekte ve yapısı değişmektedir.
 
Çocuğunuz parmak emmeyi bırakmıyorsa ne yapılmalıdır?
Dişlerde meydana gelen bozuklukların giderilmesi için genellikle ortodontik tedavi gereklidir.
Çocuklar mutlaka 6-7 yaşlarına geldiğinde bir Ortodonti Uzmanına götürmelidir. Ortodonti Uzmanı durum değerlendirmesi yaparak uygulanacak olan tedavi hakkında aileyi yönlendirecektir.

Çocuğunuzun eğer parmağını emiyorsa öncelikle çok zorlayıcı olmadan ikna yöntemi uygulanmalıdır. Engelleyici uygulamalar ise çocuğun psikolojik durumu etkilemeyecek şekilde yapılmalı gerekirse bu süreç bir psikolog ile beraber yürütülmelidir.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?