Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının ÖnemiAnne-babaların çocuklarının gelişiminde dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de ağız ve diş sağlığıdır.
 
Bebeklerde yaklaşık 6 aylıkken sürmeye başlayan süt dişleri, ortalama 2,5-3 yaşında tamamlanarak 20 âdete ulaşır. Genel kani olarak "nasıl olsa değişecek" gözüyle bakılan bu dişler aslında ağız diş sağlığının çocuklukla birlikte başlayan temelini oluşturur. 
 
Ne işe yararlar?
Altından gelecek dişler için rehberlik edip yer korurken çiğnemede ve konuşmada yardımcıdır. Erken dönemde çekilmeleri nedeniyle oluşabilecek yer kayıpları sonrasında ortodontik problemlerin oluşmasına ve bazı iskeletsel sorunlara kadar uzanabilir.
 
Ne zaman değişirler?
Süt dişlerinin tamamının değişmesi 12-13 yaşını bulur. 5;5-6 yaş civarında alt orta keserlerin sallanmasıyla değişim süreci başlar. İlk sallanıp düşen bu on dişler nedeniyle anne babalar diğer süt dişlerinin de birkaç ay ya da yıla kalmadan değişeceğini düşünür. Fakat arka süt azı dişlerinin değişme yaşı ortalama olarak 10-11’dir.
 
Süt dişlerinde ne zaman çürük oluşabilir?
Çürük açısından pek çok risk faktörü vardır. Bunların başında beslenme, ağız hijyeni, tükürük yapısı, genetik gelir.
 
Gece beslemesi
Emzirme ile başlayan surecin 18 aydan sonra da özellikle gece devam etmesi, süt dişleri açısından ilk ve en büyük risktir. Anne sütü birçok acıdan koruyucu özellik taşımasına karşın, süt dişlenmenin başlamasıyla beraber gece sık tekrarlarla verilirse dişler açısından tehlike yaratır. Özellikle 18 aydan sonra anne sütü, biberonla verilen mama, inek sütü, meyve suyu gibi gıdaların gece sık tekrarlarla verilmesi, tükürük akısının dolayısıyla dişlerin temizlenme etkisinin az olduğu gece uyku arasına denk gelmesi süt dişlerinde tebeşirimsi beyaz görüntüsüyle başlayan ve kırılmalarla devam eden erken çocukluk çağı çürüklerinin oluşmasına neden olur.
 
Fırçalamanın çocuğa bırakılması
Motor fonksiyon kabiliyetinin 8-9 yaşında oturduğu düşünülen çocuğun kendi başına dişlerini temizleyebilmesi mümkün değildir. Kendi başına diş fırçalama kriteri olarak ayakkabı bağlayabilme, kendi saçını temizleyebilme alınabilir. Bu da ortalama olarak 8-9 yaş civarıdır. Özellikle gece yatmadan önce bir ebeveyn tarafından yapılacak fırçalama oldukça önemlidir. Sabahları kendi yapması için fırsat verilebilir. Böylece fırçalama alışkanlığı kazanması, özgüven hissetmesi sağlanmış olur.
 
Alerjik astım vb. sebeplerle kullanılan ağız inhalatorleri 
Ağızdan uygulanan bu tarz ilaçlar belli oranlarda seker içerdiğinden ağız mutlaka suyla çalkalanmalıdır.
 
Abur cubur miktarının ve sıklığının çokluğu ve niteliği
Gofret yerine saf çikolata verilmesi, sakız çiğnetilerek ağızda tükürük akışının sağlanması ile azıların çürümesi azaltılabilir.
Atıştırmalık olarak kuruyemiş, kuru meyve tercih edilebilir.
Atıştırma sıklığı azaltılabilir.
 
Diş hekimi ile ne zaman tanışmalı?
Çocuklar bebeklik çağında süt dişlerinin ağızda yer almasından itibaren diş hekimi ile tanışmalıdır. Yapılacak olan düşük maliyetli koruyucu ve önleyici tedavilerle hem maddi hem de manevi olarak yarar sağlanabilir. Düzenli hekim kontrolü, koruyucu uygulamalar, çocuğun hekim ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlenme, diş fırçalamanın alışkanlığının kazandırılması çocuğun ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacak faktörlerdir.
 Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?