5 Yaş ve Üstü Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

5 Yaş ve Üstü Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Uzun bir yaz tatilinin ardından okullar yeniden başlıyor. Okulların açılması, yatma-kalkma saatlerinin, beslenme alışkanlıklarının değişmesi anlamına geliyor. Dondurma ile geçen, çoğu zaman dişler fırçalanmadan orada, burada uyuya kalınan günlerin yerini fırçalanarak yatılan günlerin yerini alması umuduyla…
 
Diş sağlığı açısından beslenme çantasında neler olmalı?
 
Okullardaki hijyenik kaygılar nedeniyle diş fırçaları götürülmediğinden, okulda yemek yiyen çocuklarda neler tüketildiği konusunda dikkatli olunmalıdır. Özellikle çiğnendiğinde azı dişlerine yapışmayacak özelliklere sahip gıdalar, çürük yapıcı özellikleri az olanladır. 
 
Peynir, meyvelerden sonra tüketilmesi için beslenme çantasında mutlaka yer almalıdır, çünkü meyvelerin asidik yapısını dengeleme özelliğine sahiptir. 
Atıştırmalık olarak kuruyemişler tüketilebilir.
Çürük yapıcı özelliğe sahip gıda olarak sadece şekerli gıdalar düşünülmemelidir. Çubuk kraker, balık kraker gibi yenildiğinde dişlere çok fazla yapışan gıdalarda oldukça risklidir. Beslenme çantasında paketli gıda olabildiğince yer verilmemelidir.
Meyve suyu ve şekerli içeceklerden kaçınılmalıdır.
Beyaz un içeren gıdalar tercih edilmemelidir.
Taze meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
 
Tatilde ipin ucu kaçtıysa bile okula başlamadan önce mutlaka bir diş kontrolünden geçilmesi gereklidir.
 
Okul başladıktan sonraki dönemde de gece sütü alışkanlığının bırakılması, yatmadan önce dişlerin 8-9 yaşlarına kadar(çocuk ayakkabı bağlayabilecek motor-fonksiyon yeteneklerini elde edene kadar) mutlaka bir ebeveyn tarafından fırçalanması önemlidir.
 
Okula yeni başlayan çocuklarda kurallara alışmak, yeni ortama adapte olmak oldukça zordur. Fakat bunların hepsi zamanla eğlenceli hale getirilerek bir rutine oturtturulabilir. Dişler fırçalanırken de bilgisayardan 2 dk rutinini oturtacak çeşitli videoların izlenmesi fayda sağlayabilir.
 
Çünkü çocuklar eğlendikleri aktiviteleri tekrarlamak isterler. Aynı zamanda dişler her akşam fırçalandığında bir yere sticker yapıştırılabilir. Bu tarz davranışlar motivasyonel açıdan oldukça pozitiftir.

Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Yalçınkaya ErdemciYorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?