Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları

Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları

Teknolojinin ilerlemesi, neredeyse herkes için ulaşılabilir olması ile birlikte çocuk oyunlarının da şekli değişti. Artık her evde bir oyun konsolu, bilgisayar, tablet ve cep telefonu var. Çocuklar bu cihazları ellerinden bırakmıyor, neredeyse bütün eğlencelerini bu cihazlardan sağlıyorlar. Oysa çok da uzak olmayan geçmişte çocuklar çok daha fazla dışarıya çıkar, güzel havanın güneşin tadını çıkarır, arkadaşları ile grup oyunları oynarlardı. Sokakta oynanan oyunlar, çocukların ruhsal, bilişsel ve fiziksel gelişimlerine büyük fayda sağlar. Koşarak, zıplayarak, tırmanarak ve sürünerek oynadıkları sokak oyunlarında çocukların kaba motor becerileri gelişir ve kasları güçlenir. Grupla oynadıkları oyunlarda sosyal becerileri gelişir, empati yeteneği kazanırlar.

Sokakta oynanan grup oyunları, evde bilgisayarla oynanan oyunların kazandıramadığı birçok beceriyi kazandırmasının yanında, çocukların gelişimi için gerekli olan oksijen ve güneş ışığını almalarını ve aktif bir yaşam sürmelerini sağlar.

Biz de bu yaz çocuklarınızın dışarıda arkadaşlarıyla doyasıya eğlenerek oynayabileceği grup oyunlarından birkaçını sizler için derledik. İyi eğlenceler!

İstop


Bir ebe seçilir ve oyuncular bir daire oluşturur. Ebe seçilen kişi elindeki topu bir isim söyleyerek havaya atar. İsmi söylenen kişi topu yakalamalıdır. Top havada yakalanırsa, topu yakalayan kişi başka bir oyuncunun adını söyler ve topu tekrar havaya atar. Eğer top havada yakalanamazsa, diğer oyuncular da kaçmaya başlar. İsmi söylenen oyuncu topu yerden aldığında "İstop" diye bağırır ve kaçan kişiler oldukları noktada dururlar. Top elinde olan oyuncu duran oyunculardan birini top ile vurmaya çalışır. Vurduğu kişi ebe olur.

Ateş, Toprak, Hava, Su


Kalabalık bir grup ile çok daha keyifle oynanacak bir oyundur. Sayışma ile oyuna başlayacak kişi seçilir. Çocuklar daire oluştururlar. Oyuna başlayacak kişi elindeki topu istediği bir arkadaşına atar ve bu sırada ateş, toprak, hava veya su der. Eğer ateş denirse topu yakalayan kişi bir şey söylemeden çömelir. Topu yakalayan kişi toprak denirse kara hayvanlarından biri, su denirse suda yaşayan canlılardan biri ve hava denirse uçabilen hayvanlardan birini söyler ve topu başka bir arkadaşına ateş, toprak, hava ve sudan birini söyleyerek atar.

Yağ Satarım Bal Satarım


En az altı kişi ile oynanır. Bir ebe seçilir, ebeye bir mendil verilir. Diğer oyuncular daire oluşturacak şekilde yere çömelirler. Oturan çocuklar arkalarına bakmamalıdırlar, yalnızca elleri ile kontrol edebilirler. Ebe bu çember etrafında, diğer çocukların arkasında dolaşmaya başlar ve şarkısını söyler;

Yağ satarım, bal satarım,
Ustam ölmüş, ben satarım.
Ustamın kürkü sarıdır.
Satsam on beş liradır.
Zam-bak, zum-bak
Dön arkana iyi bak.

Bu sırada mendilini bir arkadaşının arkasına bırakır. Mendil arkasına bırakılan çocuk, eğer fark etmezse ebe bir tur döndükten sonra bu oyuncunun sırtına dokunur ve yeni ebe bu çocuk olur. Fark ederse ebeyi kovalamaya başlar, eğer yakalarsa yine aynı kişi ebe olur, eğer ebe çember etrafındaki turu tamamlayıp boş kalan yere oturursa mendili arkasına bıraktığı kişi yeni ebe olur.

Arapsaçı


Oyun en az üç kişilik bir grup ve uzunca bir ip veya yün yumağı ile oynanır. Oyuna başlamadan önce oyuncular daire oluşturacak şekilde yere otururlar. Bir oyuncu elindeki ip yumağının ucunu tutar ve yumağı başka bir arkadaşına atar. İp yumağı kendine gelen her oyuncu ipin bir kısmını tutup yumağı başka bir arkadaşına atar. Bu şekilde bir düğüm oluştururlar ve ikinci kısımda oluşan bu düğümü çözmeye çalışırlar.

Tilki Tilki Saatin Kaç


Üç ve daha fazla kişi ile oynanır. Oyuncular arasından bir ebe seçilir ve ebe ile diğer oyuncular arasında geniş bir mesafe bırakılır. Ebe arkasını döner ve diğer çocuklar tek çizgi halinde dizilir. Her oyuncu sırayla ebeye "Tilki tilki saatin kaç?" diye sorar ve ebenin söylediği sayı kadar adım atar. Ebe "Kazandibi" derse oyuncu başlangıç çizgisine geri döner. Bu şekilde ebenin yanına ilk kim ulaşırsa yeni ebe o olur ve oyun yeniden başlar.

ÇocukluDünya Hakkında:
 
Yeni Dijital Platform CocukluDunya.com, Anne ve Babalara 0-6 Yaş Çocuklarının Gelişimi İçin Destek Oluyor.
 
0-6 yaş çocuklarının gelişimini destekleyen ÇocukluDünya’da, Eğitim Danışmanı ve Pedagog olarak kariyerinde 50. yılını tamamlayan Prof. Dr. Norma Razon ve ekibinin danışmanlığında hazırlanan yaşa özel sorular sayesinde bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal alanlarda çocukların seviyeleri belirlenebiliyor ve içinde bulundukları gelişim adımına özel aktiviteler öneriliyor.
 
Prof. Dr. Norma Razon’un Eğitim Danışmanı olduğu www.cocukludunya.com, 0-6 yaş çocuklarının gelişimi için anne ve babalara rehberlik etmeyi amaçlayan bir sitedir.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?