Hadi Çocuklar Uçurtma Yapıyoruz!

Çocukların ilgisini çeken şeylerden bir tanesi de hiç kuşkusuz uçurtma! Masmavi gökleri süsleyen rengarenk kuşlar gibi hepsi. Ayrı desenler, farklı boyutlar... Ve buluştukları ortak bir nokta var: Küçücük kalpleri mutlu etmek, engin gökyüzünde süzülmek...

Yaz aylarının en renkli süsüdür uçurtmalar. Ailece birlikte yapılabilecek güzel bir aktivitedir aynı zamanda. Yapımı da aslında çok kolaydır.

Uçurtmanın nasıl yapılacağına dair tüm detayları bu yazımızda anlattık. Çocuğunuzla birlikte güzel bir uçurtma yaparak birlikte el becerilerini geliştirmek hem de iyi vakit geçirmek için mutlaka göz atın:

Hadi Çocuklar Uçurtma Yapıyoruz!

Elmas Uçurtma

Elmas uçurtma adını, tahmin edebileceğiniz gibi elmasa benzerliğinden alıyor. Yapımı kolay ve estetik bir görüntüye sahip. Eminiz ki çocuğunuz da çok sevecek!

Hadi Çocuklar Uçurtma Yapıyoruz!

Malzemeler

- Desenli ya da renkli bir karton
- Ağaç çıta
- Makas
- Bant
- İp
- Ahşap tutkalı

Yapılışı

Uçurtmanın gövdesini oluşturmak için kartonu kullanabilirsiniz. Öncelikle kartona elmas şekli çizin. Ve çizdiğiniz yerden makas ile kesin. Ardından ağaç çıtaları artı şekli oluşturacak biçimde birbirine yapıştırın. Orta kısmını ip yardımıyla kravat bağlar gibi bağlayın. Kalan ipleri çıtaların etrafına elmas şekli oluşturacak biçimde dolayın. Uçurtmanın çevresini oluşturan kartonun çıta ile birleşen bölümlerine bir şiş yardımıyla delikler açın. Kartona açtığınız delikleri çıtaların uç kısımlarına getirin. Deliklerden ipleri geçirerek kartonu çıtalara bağlayın. Şimdi sıra uçurtmanın kuyruk kısmını oluşturmaya geldi. Öncelikle oluşturduğunuz uçurtmanın sağ ve sol uç kısımlarına bant yardımıyla kurdele yapıştırın. En altındaki uç kısmına da bir adet kurdele yerleştirerek uçurtmanızın kuyruğunu oluşturun. Uçurtmayı kontrol edebilmek için ip bağlayın. Uçurtmanız hazır!

 

Bal Peteği Uçurtma

Hadi Çocuklar Uçurtma Yapıyoruz!

Malzemeler

- Desenli ya da renkli bir karton
- Ağaç çıta
- Makas
- Bant
- İp
- Ahşap tutkalı

Yapılışı

Hepimizin çocukluğundan beri aşina olduğu ve gökyüzünü en çok süsleyen modellerden biri de bal peteği yani altıgen uçurtma modeli. Zor gibi göründe se aslında yapımı en kolay uçurtmalardan bir tanesi.

3 adet çıtayı yıldız gibi şekil oluşturacak biçimde ortadan ip yardımıyla birbirlerine sıkıca bağlayın. Kalan ipi altıgen oluşturan çıtaların uç kısımlarından bağlayarak, çıtaların çevresinde dolayın. Kartonun üzerine altıgen çizin. Ancak biraz pay bırakın. Pay bıraktığınız yerden makas yardımıyla kesin. Kartonu çıtanın üzerine yerleştirin. Pay bıraktığınız kısımları içe doğru bükün ve yapıştırıcı yardımıyla iyice yapıştırın. Uçurtmanın uç kısmına büyükçe bir kuyruk takın. Uçurtmayı kontrol edecek ipi de yerleştirdikten sonra engin gökyüzünde çocuğunuzla birlikte uçurtmanızı uçurabilirsiniz!

İşte gördüğünüz gibi uçurtma yapmak aslında hiç de zor değil. Kolayca elde edilebilecek malzemelerde çocuklarla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz. Keyifli haftalar!Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
  Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Hadi Çocuklar Uçurtma Yapıyoruz!
  Hadi Çocuklar Uçurtma Yapıyoruz!
 • Dondurmanızı Kendiniz Yapın!
  Dondurmanızı Kendiniz Yapın!
 • Çocuğunuzun Haziran Ayında Tüketmesi Gereken Besinler
  Çocuğunuzun Haziran Ayında Tüketmesi Gereken Besinler