Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri

Bu günlerde çocuklarınızla evde geçirdiğiniz vakti keyifli ve eğlenceli bir hale getirmek için hemen harekete geçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu süreçte çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirerek beraber başarma, üretme ve hareket etme kabiliyetini geliştirebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz 5 öneri ile çocuğunuzla birlikte vakit geçireceğiniz zamanlar unutulmaz anlara dönüşecektir.

Hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı için muhakkak dikkat etmeniz ve çocuğunuzu bilinçlendirmeniz gereken hijyen kurallarını sizin için derledik.

Eğlenceli Yemekler Hazırlayın - Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri

Eğlenceli Yemekler Hazırlayın

Çocuğunuzla birlikte mutfağa girin ve bir yemek yapmayı deneyin. Çocuğunuza küçük sorumluluklar vererek hem yemek yapmasına katkıda bulunmasını hem de yemek hazırlama yetisini güçlendirebilirsiniz. Yemek yapmaya başlamadan önce çocuğunuzla konuşarak nasıl bir yemek hazırlamak istediğini sorun. Evdeki malzemelerle yapılabilecek yemeklerle ilgili bilgiler vererek çocuğunuzun bu aktiviteye dair heyecanını artırmaya çalışın. Bu durum çocuğunuzun hem yemek yaparken eğlenmesine hem de bu aktiviteyi özümseyerek tamamlamasına neden olacaktır. Yemek hazırlarken küçük anları eğlence ile buluşturun. Çocuğunuzla birlikte hazırladığınız yemeği yerken çocuğunuzun bu katkısı için ona teşekkür edin ve yemek konusunda yetenekli olduğu gibi konulardan konuşun.

Müzik Dinleyin - Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri

Müzik Dinleyin

Çocuğunuzla birlikte sizin en sevdiğiniz albümleri dinlemeye başlayın. Bu albümlerle ilgili küçük araştırmalar yaparak çocuğunuzun dikkatini çekebilecek ilginç bilgilerden bahsedin. Dinlediğiniz albümdeki enstrümanlarla ilgili çocuğunuzu bilgilendirin. Bu durum çocuğunuzun müzik zevkinin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Albüm seçimlerinizin çocuğunuzun zevkine uygun olduğundan emin olun. Hareketli şarkılarda ayağa kalkın ve birlikte dans etmeye başlayın. Çocuğunuzun dans etmek istememesine karşın onu zorlayarak değil de gerçekten dans etmesini sağlayın. Bu çocuğunuzun ilerleyen dönemlerde özgüven kazanmasına ve dışa dönük bir yapıda olmasına katkı sağlayacaktır.

Film İzleyin - Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri

Film İzleyin

Çocuğunuzla birlikte film izleme etkinliğinizi özelleştirin. İzlemek istediğiniz filmleri bir liste haline getirin. Hazırladığınız liste ile ilgili araştırmalara yaparak çocuğunuzun filmlere ilgi duymasını sağlayın. Oyunculardan, filmin tarzından ve senaryodan bahsedin. Bir filmin nasıl yapıldığına dair basit bilgiler vererek çocuğunuzun izlediği filmle ilgili genel bilgilere sahip olmasını sağlayın. Bu doğrultuda çocuğunuz izlediği filmle ilgili daha boyutlu düşüncelere sahip olacaktır.

Hijyen Kurallarının Üzerinden Geçin - Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri

Hijyen Kurallarının Üzerinden Geçin

Çocuğunuzun hijyen kurallarına ne kadar uyup uymadığını önce gözlemleyin. Ellerini yıkarken doğru teknikleri kullanmıyorsa yine eğlenceli bir yöntemle ellerini doğru bir yöntemle yıkamasını sağlayın. Bunun için en iyi yöntemler arasında şarkı söylemek geliyor. Çocuğunuzla beraber onun en sevdiği şarkıyı söyleyerek elini doğru yöntemlerle yıkamasını sağlayın. Dişlerini fırçalarken doğru tekniklerini kullanmasına özen gösterin. Bu durum ileride diş sağlığı açısından oldukça önemli bir konu… Çocuğunuzun hijyen kurallarına tam olarak uyduğundan emin olana kadar farklı yöntemler deneyin. Bu süreçte kaçınmanız gereken tek durum çocuğunuzu stres altına sokmak.

Kitap Okuyun - Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri

Kitap Okuyun

Kitap okumak için özel etkinlikler düzenleyin. Çocuğunuzun bu etkinliklerini hazırlarken türlü oyuncaklarından yardım alabilirsiniz. Okuduğunuz eserin olaylarını ve kahramanlarını çocuğunuzun gözünde canlandırmaya çalışın. Her karakteri bir oyuncakla eşleştirerek çocuğunuzun bu etkinliğe dahil olmasını sağlayın. Hikayenin önemli yerlerinde duraklayarak çocuğunuza hikayeyle ilgili küçük sorular yöneltin. Bu durum çocuğunuzun hikayenin geri kalan kısmı ile ilgili heyecanının artmasına neden olacaktır. Bu etkinliklerde kullandığınız malzemeleri her hikayede değiştirin.

Çocuğunuzla keyifle vakit geçirirken onunla birlikte kurduğunuz iletişimin de güçlendiğini fark edeceksiniz. Sizinle birlikte vakit geçirmekten hoşlanması, aranızdaki bağı güçlendirecektir.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
  Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Çocuk ve Paylaşmanın Önemi
  Çocuk ve Paylaşmanın Önemi

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
  Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
 • Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
  Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
 • Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları
  Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları