Çocukların Arkadaş Edinme Süreci Nasıl Kolaylaştırılır?

Çocukların Arkadaş Edinme Süreci Nasıl Kolaylaştırılır?

Çocuklarda arkadaşlık edinme sürecinin kolaylaştırılması konusunda en büyük görevlerden biri de ebeveynlere düşüyor. Siz de küçük müdahalelerle çocuğunuzun sosyal hayatını geliştirebilir, yepyeni arkadaşlıklar kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Anne çocuk ilişkisi ile dünyayı tanımaya başlayan çocuğumuz, baba ile sosyalleşerek hayata hazırlanır. Sosyalleşme arkadaşlıkları ile karşılıklı oyun oynaması ile ilerler ve bu süreç ortalama 3 yaş çevresine tekabül eder. Çocuklarımızın arkadaşlık kurması ve sosyalleşmesi için biz ebeveynlerinin desteği oldukça önemlidir. Daha iyi iletişim, doğru yaklaşım ve paylaşım için ebeveynler olarak çocuklarımızın hayatında kilit rol üstleniriz. Bu nedenle yapacağımız ufak yönlendirmeler onların davranışlarını değiştirebileceğimizi unutmamalıyız.

Paylaşmayı Paylaşarak ÖğretelimEbeveyn olarak çocuğunuzu iyi tanımamız, iletişimde taleplerini ve arzlarını dikkate almamız gerekir. Çocuğun paylaşımcı olması, diğer arkadaşlarına karşı sıcak kanlı ve sevecen yaklaşabilmesi için arkadaşlık deneyimlerinde bulunması şarttır. Her çocuk ilk deneyimlerinde bocalar ve bilen birine, olması gerekeni gösteren bir yetişkine ihtiyaç duyar.

En basit şekilde örnek vermek gerekirse oyuncağını, eşyalarını paylaşmak istemeyebilir. Bu durumda biz ebeveynlerin çocuğumuzla bu davranışının sebebini konuşmamız gerekir. Onun gözünün içine bakarak paylaşımın önemini anlatılırken yaptığımız paylaşımlarla davranışı pekiştirebiliriz. Masada ekmek paylaşmak(yaş durumu ve yemek programı uygunsa), oyuncakları toplarken yardımlaşarak sorumluluğu paylaşmak, hatta üşüdüğünde onunla hırkamızı paylaşmak bile çocuğa paylaşım için örnek olabilir. Bu basit hayat deneyimleri ile çocuğunuzun tutumunu değiştirebilecek olmanız size ilginç geliyor değil mi? Küçük ama etkili davranışlar ile çocukları olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Ona Sabretmeyi Öğretirken, Kendimiz de SabretmeliyizÇocuğumuz hep kendi istediği oyunu oynamakta ısrar edebilir ve kaybetmeyi asla kabullenemez. Panik yapmanıza gerek yok. Özellikle 4-5 yaş civarı çocuklarda bu durum sıklıkla görülür. Çocuğa anlayışla yaklaşmamız ve ona empati kurmayı öğretmemiz ile sorun çözülecektir. Elbette bu değişim bir anda olmayacaktır ama ona sabretmeyi öğretmek için önce kendimizin sabretmesi gerekir. Çocuğumuz oyunu kaybettiğinde onun üzerine gitmemek, onu anlamak ve dünyanın sonunun gelmediğini göstermek her davranışımızda temel nokta olmalıdır. Hep kazanan, başrolde olmak isteyen çocuklara, onları kaybettiklerinde de sevdiğimizi göstermeliyiz. Çocuklar kendini ispat etme, beğendirme ve ilgi çekme çabasıyla sürekli kendini göstermek isteyebilir. Ona yalnızca doğru bir şey yaptığında sevgi göstermemiz maalesef ilgi çekme hırsını artırabilir. Halbuki ona her fırsatta sevgimizi göstermemiz ve her halükarda yanında olduğumuzu söylememiz onu kazanmaktan daha çok mutlu edecektir.

Ona Değişmesi İçin Fırsat VermeliyizÇocuklar arasında özellikle çekişme yaratan başrolde olma, kendi istediğinde ısrar, paylaşımdan kaçma gibi alışkanlıklar çocuklarda arkadaş edinme konusunda problemlere neden olarak bilinir. Doğrudur da... Sabırsız, ısrarcı, sürekli talep eden ve istekleri yerine gelmediğinde oyunu bozan, ağlayan, saldırganlaşan çocuklar gerçekten de sosyalleşmekte sorun yaşar. Arkadaşlık ilişkilerinin gelişimi sürecinde desteğe ihtiyaç duyan çocuklar ile kurduğumuz anne - baba ve çocuk ilişkilerinde değişiklikler yapmalı, ona örnek oluşturmalıyız. Çocuk gelişimi için birincil örnek olan biz ebeveynler, ona davranışlarını test edebileceği sosyal alanlar da sunmalıyız. Çocuk "asabi" veya "oyunbozan" olduğu için çocuğumuzu diğer çocuklardan uzak tutmak yerine, onu sabırla oyun etkinlikleri, anaokulları, kamplar, doğum günü partileri gibi etkinliklere götürmeli, yanlış davranışlarında sakince ve nezaketle uyararak sorunun farkına varmasını sağlamalıyız. Çocuklarda arkadaşlık gelişimi için çocukların zaman içinde arkadaşlarına, ortama ve oyunlara uyum kazanması gerekiyor. Çocuklarımızın uyumlu davranışlar geliştirmesi onlara fırsat, zaman vermeli ve anlayış göstermeliyiz. Onun çocuk olduğunu hiçbir zaman unutmamalı, empati kurmalı, çocukla sürekli göz teması halinde konuşmalı ve onu anladığımızı sesli olarak söylemeliyiz.

Paylaşma, dinleme ve sabırlı olma gibi erdemlerinin geliştiği, daha kolay arkadaş edinmeyi öğrendiği bu sürecin sonunda çocuğunuzun kolayca arkadaş edindiğini ve en büyük ödülünün arkadaşları olduğunu göreceksiniz.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?