Çocuklara Sorumluluk Kazandırmak İçin Sergilemeniz Gereken 6 Davranış

Çocuklara Sorumluluk Kazandırmak İçin Sergilemeniz Gereken 6 Davranış

Sorumluluk duygusunu, başta kendimize daha sonra da çevremize karşı görevlerimizi zamanında ve eksiksiz yerine getirme bilinci olarak tanımlayabiliriz. Çocuklarımızı sorumluluklarının bilincinde olacak şekilde yetiştirmek, biz anne-babaların onlar için yapabileceği en büyük iyiliktir. Onlara yüz yüze geldikleri sorunları tek başına çözebilme ve davranışlarının sonucunu kabullenme becerilerini kazandırabilirsek emin olun mutlu bir kişi yetiştirmek adına en önemli adımı atmış oluruz. Aile ortamında kazandırdığımız beceri ve alışkanlıklar sayesinde bireysel sorumluluklarını yerine getirebilen çocuklarımız, daha sonra sosyal sorumluluklar geliştirerek, topluma da faydalı birer kişiye dönüşürler. Şimdi gelin, en değerli varlıklarımıza sorumluluk kazandırabilmek için hangi davranışları sergilememiz gerektiğine bir göz atalım:

1- Doğru Sorumluluklar VerinÇocuklara sorumluluk bilincini aşılarken anne-baba olarak dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, çocuklarımızın hangi yaşta ve hangi beceri düzeyinde, ne tarz sorumluluklar alabileceğinin farkında olmaktır. 2 yaşındaki çocuğumuzun tüm odaya yayılan oyuncaklarının tamamını toplamasını beklemek yerine bu sorumluluğu oyun haline dönüştürmesine fırsat vermek daha doğru bir davranış olur. Mesela oyuncakları kutusuna basket atarak düzenlemesini istemek kulağa daha hoş geliyor, öyle değil mi?

2- Bırakın Alternatifler Arasından Kendi Görevini Kendisi SeçsinKendine güven duymak ile sorumluluk sahibi bir kişi olmak aslında birbiriyle çok bağlantılı özelliklerdir. Çocuğumuzun bu iki meziyete birden sahip olmasının yolu, ona kendi hayatı üzerinde seçme şansı bırakmamızdan geçer. Ona sunacağımız alternatifler arasından görevini kendi belirleyebilirse minik yavrumuzun yerine getirmesi gereken görevleri benimsemesi daha kolay olacaktır. Bunu yaparak, çocuğumuzun üzerine aldığı görevi daha kolay yerine getirmesini ve bunun sonucu olarak da kendine olan güveninin artmasını sağlamış oluruz.

3- Bazı Küçük Ev İşlerini PaylaşınBiraz üzerlerine eğildiğimizde aslında çocuklarımızın evde üstesinden gelebileceği pek çok görev olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Önemli olan iyi bir planlama ile bu görevleri doğru bir şekilde dağıtabilmektir. Bu sayede çocuğumuz da ortak yaşamın gerektirdiği sorumlulukların bilincine vararak kendini evin bir bireyi olarak hissedecektir. Ancak şunu unutmamamız gerekiyor ki verilen görevin motive edici ve keyifli bir aktivite olması oldukça önemli. Sizce kirli bir sofrayı toplamak ve temizlemek mi daha motive edici yoksa masa kurmak ve ortaya sıfırdan bir şey çıkartmış olmak mı? Elbette bu örnekleri siz kendi yaşamınızda daha da çoğaltabilirsiniz.
 

4- Aceleci Davranmadan Sabırla BekleyinBir çocuğun yeni bir sorumluluk edinmesi, kuşkusuz bugünden yarına gerçekleşecek bir şey değil. Çocuğumuzun sorumluluğunu en iyi şekilde, hemen yerine getirmesini beklersek, ona en büyük haksızlığı yapmış oluruz. Bu nedenle sabırlı olmak ve yeni yapmaya başladığı bir görevi başta acemice yapmasına izin vermek daha doğru olacaktır. Mesela yemek yemeyi yeni öğrenen bir çocuğun, döke saça yemesinden daha doğal bir şey yoktur değil mi? Çocuğumuza başarısız olduğunu hissettirecek herhangi bir aceleci davranış, o sorumluluğu üstlenmesini engelleyebilir.
 
5- Çocuğunuzdan Beklediğiniz Davranışları Önce Siz SergileyinHiç kuşkunuz olmasın ki çocuklar çok iyi birer gözlemcidir. Bu nedenle bizim yaptığımız her hareketi kendilerine model olarak alırlar. Eğer ebeveyn olarak biz, üzerimize düşen sorumluluklar konusunda gevşek davranırsak çocuğumuzda, sorumlulukların arada sırada yapmaktan kaçınılabilecek görevler olduğu yönünde bir algı yaratmış oluruz. Bu nedenle bizler de sorumluluklarımızı yerine getirmek konusunda özellikle çocuklarımızın önünde üşengeç olmamalıyız.
 

6- Ona Kendini Göstermesi İçin Fırsat VerinBir çocuk bir beceriyi kazandıysa bunu her daim sürdürebileceğini aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Burada yapmamız gereken şey sadece ona fırsat vermek ve destek olmak. İşte bu kadar basit aslında. Gerisini çocuklarımız halledecektir. Çocuklarımıza hayatı kolaylaştırmaya çalışarak, onun yapabileceği tüm görevleri üstlenmek, kısa vadede basit bir çözüm gibi görünse de uzun vadede öz güven sorunlarına yol açacağından emin olabilirsiniz.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
 • 5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
  5 Adımda Çocuğunuzun Motivasyonunu Artırın
 • Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?
  Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?