Çocuğunuzu Müzikle Büyütmek İçin 5 Neden

Yaşamın en güzel dönemi olan çocukluk, müziğin etkisiyle birlikte çok daha keyifli bir hale gelir. Müzik çocukların sosyal, bilişsel ve duygusal becerilerinin gelişimini desteklediğinden müzikle büyüyen çocuklar yaşamları boyunca daha mutlu bireyler olurlar. Müziğin faydaları saymakla bitmese de çocuğunuzu müzikle büyütmek için 5 önemli nedeni sıraladık. Keyifli okumalar…

Çocuğunuzu Müzikle Büyütmek İçin 5 Neden

Sabretmeyi Öğretir

Bir müzik enstrümanı çalabilmek uzun saatler boyunca çalışmayı gerektirir. Ünlü müzisyenler bile sık sık prova ve tekrar yaparak müzik bilgilerini tazeler, daha iyisini yapmak için emek sarf ederler. Çocuklar da daha başarılı olabilmek için sabredecek ve ellerinden geleni yapacaklardır. Teknolojinin hız kazanmasının özellikle çocuklarda yarattığı hemen memnun olma isteği ve hız merakı da böylece yerini sakinliğe ve sabretmeye bırakır.

Çocuğunuzu Müzikle Büyütmek İçin 5 Neden

Sosyal Becerilerini Artırır

Müzik, çocukların daha özgüvenli ve hata yapmaktan daha az korkan bireyler olmasına yardımcı olur. Müzikle küçük yaştan itibaren ilgilenen çocuklar, kendilerini daha rahat ifade eder ve diğer insanlarla daha kolay iletişim kurar. Bir müzik enstrümanı çalabilmek, çocuğun kendine güvenini yerine getirirken müzikle arasındaki uyum ve iletişim, onu çok daha mutlu bir bireye dönüştürür. Üstelik müzikle ilgilenen farklı insanlarla tanıştığında, onlarla gerçekleştireceği oldukça keyifli müzik sohbetleriyle birlikte çocuğunuzun topluluk ve aidiyet duyguları da gelişir.

Çocuğunuzu Müzikle Büyütmek İçin 5 Neden

Yaratıcılık ve Hayal Gücünü Destekler

Çocuklar doğuştan itibaren çok güçlü bir hayal gücüne sahiptir. Ancak bu özellik, öğrenilenler ve yaşananlarla birlikte ileriki yaşlarda zayıflamaya başlar. Erken yaşlarda müzikle tanışan bir çocuk ise estetik duygularını ve sanatsal bakış açısını yetişkin bir birey olduğunda da sürdürür. Hayata daha estetik bakan çocuklar, duygularını daha rahat ifade eder. Örneğin bir müzik enstrümanını özgürce çalarken hissettiği duyguları başka bir alana da kolaylıkla yansıtabilir. Yaratıcılığını ve hayal gücünü kaybetmeyen çocuklar ise yaptığı her işi daha farklı ve etkili bir şekilde yaparken hayatta daha başarılı ve mutlu olurlar.

Çocuğunuzu Müzikle Büyütmek İçin 5 Neden

Eleştirilerden Beslenmeyi Öğretir

Eleştirilmek kimse tarafından sevilen bir şey değildir. Halbuki yapılan bir işi daha iyi hale getirmek için dışarıdan bir göze ihtiyaç vardır. Çocuklar da genellikle ufak bir başarısızlıkta pes etmeye meyillidir. Ancak müziğin verdiği belli bir disiplinle yetişen ve daha iyisini yapabilmek için emek veren çocuklar, yaşamları boyunca eleştirileri anlayışla kabul edip pes etmeden emek vermeye devam ederler. Ayrıca düzenli bir şekilde çalışmayı ve duygularını kontrol etmeyi de bu sayede öğrenirler.

Çocuğunuzu Müzikle Büyütmek İçin 5 Neden

Zihinsel Becerileri Geliştirir

Müzik çalışmalarında bir ahenk yakalanması için ses, nota, ritim, söz gibi birçok farklı ögenin aynı anda kontrol edilmesi gerekir. Bu sayede çocukların çok yönlü düşünebilme ve hızlıca karar verip sorunlara çözüm üretebilme kabiliyetleri artar. Hatta notaları takip etme ve ritim sayma gibi çalışmaların matematiksel zekâ ile olumlu bir ilişkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca müzik çalışmalarında sürekli tekrara ihtiyaç olduğu için çocukların dikkat ve odaklanma becerileri ile birlikte hafızaları da gelişir.

Çocuğunuzu müzikle tanıştırarak onun hem daha mutlu hem de başarılı bir yaşam sürmesine destek olabilirsiniz.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
  Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Çocuk ve Paylaşmanın Önemi
  Çocuk ve Paylaşmanın Önemi

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
  Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
 • Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
  Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
 • Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları
  Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları