Çocuğunuzda Empati Becerisinin Gelişmesine Yardımcı Olacak Öneriler

Başka bir kişinin belirli bir durum içerisinde nasıl hissediyor olabileceğini hayal etme ve zihinde canlandırma kabiliyetine empati denir. Kendini başkasının yerine koymak olarak da düşünebileceğimiz empati, duygusal zekanın ve iletişim becerilerinin şekillenmesinde oldukça önemli bir yer kaplar. Kendisi dışındaki dünyayı doğru şekilde anlayan ve etrafında yaşananlara uygun şekilde tepki gösteren, dayanışmaya ve yardımlaşmaya meyilli bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız empatinin gelişimine katkı sunacağını düşündüğümüz önerilerimiz sizi bekliyor!

Güven veren ve sevgi dolu bir iletişim kurun - Çocuğunuzda Empati Becerisinin Gelişmesine Yardımcı Olacak Öneriler

Güven veren ve sevgi dolu bir iletişim kurun

Çocuğunuzun diğer insanların duygularını önemseyebilmesi için öncelikle duygularıyla ilgili kendini güvende hissetmesi gerekir. Sadece sevildiğini ve olduğu haliyle tamamen kabul gördüğünü hisseden bireyler, diğer insanların yaşantılarına içtenlikle kulak vermeyi başarabilir. Bu nedenle, neler yaptığı ve kendi hayatıyla ilgili nasıl tercihler yapacağı fark etmeksizin her zaman sevileceğini çocuğunuza hissettirin. Kurduğunuz ilişkinin ona güvende hissettirmesini hedefleyin.

Kendi duygularınız, çocuğunuzun duyguları ve diğer insanların hissettikleri hakkında konuşun - Çocuğunuzda Empati Becerisinin Gelişmesine Yardımcı Olacak Öneriler

Kendi duygularınız, çocuğunuzun duyguları ve diğer insanların hissettikleri hakkında konuşun

Empati kabiliyeti duyguları anlamak üzerine kurulu olduğu için çocuğunuzun muhtemel duyguları tanımasını sağlayın. Çizgi filmlerde veya resimli kitaplarda, farklı durumlar içerisinde bulunan kişilerin yüz ifadelerine bakarak ne hissediyor olabileceği üzerine tahmin yürütme oyunları oynayın. Çocuğunuza duygularıyla ilgili sorular sorun. Aynı zamanda, neden-sonuç ilişkisi içerisinde kendi duygularınızdan da bahsedin. Mesela, en sevdiğiniz bereyi kaybettiğiniz için üzgün olduğunuzu, bu durumda üzülmenin doğal olduğunu söyleyin. Kendi duygularını ve etrafındaki insanların duygularını tanıması için imkânlar yaratın.

Çeşitliliğin güzelliklerinden bahsedin - Çocuğunuzda Empati Becerisinin Gelişmesine Yardımcı Olacak Öneriler

Çeşitliliğin güzelliklerinden bahsedin

Bazılarımız renkli gözlü olabilir, bazılarımız matematikte iyi olabilir; kimilerimiz çok iyi bir konuşmacıdır, kimilerimizinse hafızası çok kuvvetlidir. Bedensel veya düşünsel özelliklerimiz açısından hepimizin farklı birer birey olduğunu, bu farklılıkların bizi güzel ve güçlü kıldığını ve eğer hepimiz birbirimize benzeseydik dünyanın çok sıkıcı bir yer olacağını çocuğunuza anlatın. Bu sayede hem çocuğunuz kendi becerilerini ve görünüşünü sahiplenecek şekilde özsaygı geliştirir hem de diğer insanlara empatiyle ve onların farklılıklarını tanıyarak yaklaşacağı için akran zorbalığına dahil olmaz.

İyi bir örnek olun - Çocuğunuzda Empati Becerisinin Gelişmesine Yardımcı Olacak Öneriler

İyi bir örnek olun

Çocukların yetişkinlik evresine kadar en çok gördüğü ve en çok vakit geçirdiği insanlar muhtemelen ebeveynleri olacaktır. Etrafındakileri gözlemleyerek ve taklit ederek çeşitli beceriler geliştirdiği yaşlarda, empati kabiliyetinin gelişimi açısından çocuğunuza iyi bir örnek olun. Etrafınızdakilerle güçlü, nazik, şefkatli ve saygılı ilişkiler kurun.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
  Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Çocuk ve Paylaşmanın Önemi
  Çocuk ve Paylaşmanın Önemi

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
  Çocuklarınıza Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi
 • Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
  Çocuklarınızla Evde Keyifli Vakit Geçirmek İçin 5 Öneri
 • Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları
  Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hijyen Kuralları