Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?

Çocuğunuzun bedensel ve kas gelişimi için spor ile ilgilenmesi son derece önemlidir. Çocukların kemik yapısı daha küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlar. Kemik yapısını güçlendirici ve sağlamlaştırıcı egzersizler, çocuğunuzun yetişkinlik döneminde de sağlıklı olmasına katkı sağlar. Spor, çocuğunuzun fiziksel gelişimine olumlu yönde katkı sağlamanın dışında aynı zamanda psikolojik ve sosyal gelişimini de olumlu yönde destekler. Özgüvenini geliştirir, takım çalışmasına yatkınlığını artırır, paylaşmayı öğretir, saygı duymayı, kazanmanın ve kaybetmenin ne kadar önemli olduğunu, zamanı doğru kullanmayı ve daha birçok değeri öğretir.

Bazı hastalıkların önüne geçer. Kalp gelişimini sağlıklı bir şekilde destekler. Kilo kontrolünü sağlar. Kısacası spor, çocuğunuzun fiziksel ve duygusal anlamda sağlıklı bir geleceği olabilmesi için alt yapı oluşturur. Haydi, çocuğunuzun neden spor yapması gerektiğine daha detaylı göz gezdirelim.

Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?

Özgüvenini Geliştirir

Aslında spor, çocuğunuza özgür bir alan sağlar. O alan içinde çocuğunuz dilediğince hareket edebilir, kendini yeterince kanıtlayabilir. Bu nedenle spor, çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine de büyük ölçüde yardımcı olur. Çocuğunuz spor yaparken kendi başına hareket etmenin, sorumluluk almanın, başarmanın ve zorluğun üstesinden gelmenin ve sınırları aşmanın ne demek olduğunu daha iyi öğrenir, böylece güven duygusu gelişir.

Özgüvenini Geliştirir - Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?

Kilo Kontrolü İçin Önemlidir

Çocuklar küçük yaşlarda abur cubur tüketimine çok fazla yatkındır. Çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutmaya çalışsanız da arkadaş ortamına girdiğinde bir şekilde tüketmeye devam edecektir. Böylece kilo almaya başlayacaktır. Çocuğunuzun spor yapması kontrolsüz kilo alımının önünü keser ve sağlıklı yaşamı, bir yaşam tarzı olarak benimsemesine yardımcı olur.

Kilo Kontrolü İçin Önemlidir - Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?

Kas Gelişimini Destekler

Çocuğunuz yeterince hareketli bir yapıya sahip değilse onu spora yönlendirerek kaslarının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer enerjik ve hareketli bir yapıdaysa yine aynı şekilde spora yönlendirerek enerjisini olumlu yönde harcamasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun düzenli spor yapması, kas kabiliyetini geliştirir ve ileride yapacağı herhangi bir sporda başarılı olmasını sağlar.

Kas Gelişimini Destekler - Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?

Sosyal İlişkilerini Güçlendirir

Bedensel gelişiminin yanı sıra spor, çocuğunuzun birtakım değerleri kazanmasına da yardımcı olur. Kendine saygı duymayı, paylaşmayı, empati kurmayı ve arkadaş olmayı öğretir. Tüm bunların yanında iletişim yeteneğinin geliştirir. Zorluklarla mücadele etmeyi, elindeki imkanları iyi değerlendirmeyi ve sürekli mutlu hissetmeyi öğrenir. Bu yüzden çocuğunuzu erken yaşlarda spora yönlendirmeli ve ona sporu sevdirmelisiniz.

Sosyal İlişkilerini Güçlendirir - Çocuğunuz Neden Spor Yapmalı?Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
  Yazın dışarıda oynanabilecek grup oyunları
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

KidzMondo - TeknoPark

Son Eklenen Yazılar

 • Çocuğunuzla Mutlu Bir Gün Geçirmenin 5 Yolu
  Çocuğunuzla Mutlu Bir Gün Geçirmenin 5 Yolu
 • Çocuğunuzun Keyifle İzleyeceği 5 Fantastik Film
  Çocuğunuzun Keyifle İzleyeceği 5 Fantastik Film
 • Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri
  Eğlenceli Kahvaltı Tarifleri