Çocuklarda Özgüven Eksikliği

Çocuklarda Özgüven Eksikliği

Çocuklarda özgüven, çocuğun kendini ne kadar değerli bulduğunun ve kendine ne kadar değer verdiğinin göstergesidir. Yaşamdan zevk alabilmek için özgüvene ihtiyacımız vardır. Güvensiz çocuk; yetersiz hisseder, kendisini akranlarıyla kıyaslar, sürekli olarak eksikliklerini görür. Güvensizliğin temelinde kapasite yetersizliği olabildiği gibi anne-baba olarak bizlerin, öğretmenlerin ve yakın çevrenin de etkisi olabilir. Özgüvensiz çocukların duyguları, çevrelerinden alacakları onay ve takdire sıklıkla bağlıdır. Bu problemi yaşayan çocuklar, yetenek ve sınırlarının farkında olmaz ve dolayısıyla sürekli başarısız olma kaygısı taşırlar.
 


Özgüven sorunu yaşayan çocukların özsaygılarında da düşüklük görülür. Öyle ki kendilerine yapılan övgü ve takdiri görmezden gelebilirler. Eleştirilmemek ve reddedilmemek için çekimser kalabilirler.  Kendilerine karşı öfke ve suçlama duyguları olabildiği gibi mükemmel olmaya da çalışabilirler.  Anne babaya aşırı bağlılık da özgüvensiz çocuğun özellikleri arasındadır.  Başka çocuklarla kaynaşmaktan ve yeni ortamlara girip uyum sağlamakta zorluk çeken, yanlış yapmaktan ve başarısızlıktan korkan çocuklarınızın özgüveninin gelişmesi için bir uzmandan destek alabilirsiniz.
 


Çocuklarda Özgüven Eksikliği Neden Kaynaklanır?

Eğer çocuğunuza aşırı baskı uyguluyor, onu kardeşleri ve arkadaşları ile kıyaslıyorsanız bu durum onun özgüven sorunu yaşamasına neden olabilir. Onu gözünüzden sakındığınız için koruma içgüdünüzün olması çok doğaldır. Ancak aşırı koruyucu davranışlarda bulunmak, çocuğun kendi kararlarını vermesini engellemek de özgüven eksikliğinin bir diğer sebebidir. 
Aile olarak baskılı bir çocukluk dönemi geçirmişsek güvensizliğimizi, kaygı ve korkularımızı çocuğumuza aktarıp çocuğumuzda özgüven eksikliğine yol açabiliyoruz.
Bunun yanı sıra sizin dışınızda, sosyal hayatında yaşadıkları da onun kendine olan güvenini sarsabilir. Sınıftaki başarısızlığı nedeniyle öğretmeni tarafından aşağılanan, arkadaşlarıyla kıyaslanan, azarlanan çocuklar içine kapanabilir. 
 


Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek İçin Anne- Babalara Tavsiyeler

1. Evde herkesin birbirine güvendiği, rahatça paylaşımda bulunabildiği güvenilir bir ortam oluşturmalıyız. Çocuk sevincini, üzüntüsünü, başarı ya da başarısızlığını rahatça paylaşabilmeli.
2. Çocuğumuzun eksik ve kusurlu yanlarını bildirmekle birlikte onun güçlü yanlarını ve yeteneklerini övmeliyiz.
3. Davranışlarımızla çocuğumuza model olmalıyız.
4. Çocuğumuz bir yanlış yaptığında onun tüm kişiliğine saldırmamalıyız.
5. Çocuğumuzla ilgili beklentilerimiz onun yaşına ve kapasitesine uygun olmalı.
6. Bir çocuğu diğeriyle ya da kendi çocuğumuzu başka çocuklarla kıyaslamamalıyız.
7. Çocuğumuzun yaşına uygun sorumluluklar vermeliyiz.
8. Çocuğumuzu eksiklik ve kusurlarıyla tüm yönleriyle sevip kabullendiğimizi ona hissettirmeliyiz.
9. Özgüven yüksekliği ile kibir ve küstahlığın ayırımına varmalıyız. Dengeyi doğru bir şekilde kurmaya özen göstermeliyiz.Yorum Yaz


Popüler Yazılar

 • Çocuklarda Özgüven Eksikliği
  Çocuklarda Özgüven Eksikliği
 • Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler
  Ebeveynler için Hafta Sonunu Keyiflendirecek Öneriler

KidzMondo - Doğum Günü Partileri

Son Eklenen Yazılar

 • Çocuğunuzun Yaratıcılığını Geliştirecek 5 Yöntem!
  Çocuğunuzun Yaratıcılığını Geliştirecek 5 Yöntem!
 • Sömestr Tatilinde Yapılacak Keyifli Aktiviteler
  Sömestr Tatilinde Yapılacak Keyifli Aktiviteler
 • Renkli Maskeler Renkli Yüzler!
  Renkli Maskeler Renkli Yüzler!